تبلیغات
✿◕ ‿ ◕✿ آیــــﮧ - گریز از تحریم (2)

✿◕ ‿ ◕✿ آیــــﮧ

گریز از تحریم

هدف انجمن حجتیه مبارزه با بهاییت بود و برای نیل به این هدف از روش های خاص خود استفاده می کرد.انجمن از سیاسی شدن افراد عضو به شدت جلوگیری می کردو سعی می کرد موجبات ناراحتی حکومت را فراهم نسازد . گرچه در آن روزها که فرقه ضاله بهاییت با سرعتی روز افزون به اشاعه افکار انحرافی خود می پرداخت و مبارزه با آن یک ضرورت بود ، ولی این همه واقعیت نبود ، چرا که سر منشأ رشد و نمو این فرقه ، خود رژیم منحوس پهلوی بود و تا زمانی که چتر حمایتی رژیم بر سر این فرقه باز بود ، نمی شد از رشد آن جلوگیری کرد.کار انجمن حجتیه هم مبارزه با معلول بود ، نه علت. به همین دلیل موفقیت آن در رسیدن به هدفش محدود بود.

انجمن می پنداشت برای اینکه بتواند حیات یابد و مبارزه خود ادامه دهد  باید با رژیم شاه کنارآید یا دست کم کاری به کار آن نداشته باشد و می گفت پرداختن به امور سیاسی ، مانع تحقق اهداف انجمن است و آن را یک خط انحرافی می دانست .از این رو تصمیم گرفت برای احتیاط از اعضای خود تعهد منع فعالیت سیاسی بگیرد . برخی نیز زیر بار این تعهد رفتند.

(...فعالیت های انجمن خواسته یا نا خواسته مطلوب ساواک بود . مسلما اسناد موجود ساواک و عملکرد رهبران انجمن باید نشان دهنده همسویی و توافق های پنهانی باشد،...)

.

.

.

پس از مدتی حضور در انجمن را بدون فعالیت های خاص سیاسی بی ثمر دیدم و نتوانستم مشی انجمن ، مبنی بر عدم دخالت در فعالیت سیاسی را هضم کنم و آن را نوعی سازش با دولت وقت دانستم . به همین دلیل خیلی آرام خود را از جرگه انجمن بیرون کشیدم و با فراغ خاطر به فعالیتهای سیاسی و مذهبی خود پرداختم.

(افراد  و اعضای زیادی از انجمن حجتیه ، به خاطر همین طرز تفکر بریدند و به فعالیت های سیاسی پرداختند . انجمن پس از پیروزی انقلاب اسلامی به شکل رسمی تر تحت عنوان " انجمن  حجتیه مهدویه " شروع به فعالیت کرد. ولی از همان ابتدا بین آن ها اختلاف افتاد، برخی طرفدار انقلاب شدند و برخی مخالف.آقای دکتر غلامعلی حدادعادل در خاطرات خود می گوید :"آن عده که مخالف انقلاب بودند می گفتند در حدیث داریم که تا ظهور آقا امام زمان (عج) هر پرچمی به نام اسلام بلند شود، آن پرچم سرنگون می شود، یا مثلا {آن پرچم} برحق نیست و یک عده بر عکس می گفتند که ما در راه خدمت به امام زمان(عج) خدمت می کردیم، حالا نایب برحق امام زمان قیام کرده ، باید برویم کمکش کنیم و این ها آمدند در انقلاب {همراه شدند}و اسم خودشان را گذاشتند "عباد صالح". یک عده هم اصلا بدون اینکه در یک تشکل باشند پیوستند به انقلاب ، مثل قطره ای در دریای انقلاب گم شدند.)

گفتنی است انجمن حجتیه پس از پیرزی انقلاب اسلامی با انقلاب فاصله گرفت و در بعضی موارد نیز رویاروی آن ایستاد. در جشن نیمه شعبان در استادیوم شیرودی و در اولین سال پیروزی ،انجمن عناد خود را نسبت به حضرت امام (ره)آشکار نمود و در اقدامی کینه توزانه تمثال مبارک معظم له را پس از آیات عظام دیگر نصب کرد و علیه انقلاب موضع گرفت .سرانجام انجمن براثر مواضع صریح و شجاعانه حضرت امام خمینی(ره) تسلیم شد و فعالیت خود را تعطیل کرد.


نوشته شده در چهارشنبه 7 فروردین 1392 ساعت 03:07 ب.ظ توسط آیــﮧ ❀◕ ‿ ◕❀ نظرات |


Design By : Pichak