تبلیغات
✿◕ ‿ ◕✿ آیــــﮧ - انحرافات و بدعتهای معاویه

✿◕ ‿ ◕✿ آیــــﮧ

انحرافات و بدعت های معاویه
1- شراب خواری
2- رباخواری
3-
بدعتِ گفتن اذان در نماز عید فطر و قربان
4-
بدعت در دیه
5-
بدعت نگفتن تلبیه
6-
بدعت موروثی کردن خلافت

منبع : کتاب خط روشن ( برگزیده کتاب الغدیر علامه امینی)

1. شرابخواری؛ احمد بن حنبل (امام حنبلیان)در کتاب «مسند » خود ازعبدالله بن بریده نقل می کند: با پدرم نزد معاویه رفتیم، پس از خوردن غذا، شراب آوردند. معاویه نوشید و به پدرم تعارف کرد. پدرم گفت: از زمانی که پیامبر نوشیدن شراب را حرام اعلام کرد، هنوز ننوشیده ام. معاویه (درحال مستی) گفت : من در جوانی از زیباترین جوانان قریش و با سعاد تترینآ نها بودم و از هیچ چیزی به اندازه خوردن شیر و صحبت با انسانِ خوش سخن بیشتر لذّت نمیبردم.

2. رباخواری؛ حافظ، ابوعبدالرحمن احمد بن شعیب نسایی (نگارنده «سنن نسایی »، از کتب اصلی و صحیح اهل سنت) و دیگران از عطاء بن یسار نقل کرده اند: معاویه یک ظرف پر از طلا یا درهم را در برابر بیشتر از وزنش فروخت.
ابودرداء به او گفت: از رسول خدا شنیدم که از چنین کاری نهی نمود، باید طلا در برابر هم وزنش فروخته شود. معاویه گفت: من در آن اشکالی نمیبینم.
ابو درداء گفت: چه کسی میتواند کار معاویه را برای من توجیه کند؟ من نظر رسول خدا را برای او می گویم و او نظر خودش را به من می گوید! درمنطقه ای که تو در آن باشی نخواهم ماند. سپس به مدینه نزد عمر بن خطّاب رفت و داستان را برایش نقل کرد. عمر به معاویه نوشت: طلا را فقط در برابرمثل و وزن در برابر وزن، بفروش.

3. بدعتِ گفتن اذان در نماز عید فطر و قربان؛ شافعی در کتاب «الامّ »، نقل کرده است: در زمان پیامبر و زمان ابوبکر و عمر و عثمان، در نماز عید فطر و قربان، اذان گفته نشد، تا آنکه معاویه در شام آن را بدعت گزارد، و پس از او، هنگامی که حجاج ثقفی والی مدینه شد، آن را در مدینه نیز بدعت نهاد.

4. بدعت در دیه؛ ضحّاک در کتاب «الدیات » از محمد بن اسحاق نقل میکند: روزی به زُهَری گفتم: درباره دیه کافر ذمّی برایم بگو، که در زمان رسول خدا چقدر بوده است؟ چرا که درباره آن اختلاف پیدا کرده ایم. گفت: در زمان رسول خدا و زمان ابوبکر و عمر و عثمان، هزار دینار بود،
اما معاویه به خانواده مقتول 500 دینار داد و 500 دینار دیگر را برای بیت المال قرار داد.

5. بدعت نگفتن تلبیه (لبیک گفتن در حج)؛ حافظ، اب وعبدالرحمن احمد بن شعیب نسایی )نگارنده سنن نسایی، از کتب اصلی و صحیح اهل سنت(در کتاب «سنن » خود از سعید بن جبیر نقل کرده است: با ابن عباس در عرفات بودم، او به من گفت: ای سعید! چرا مردم تلبیه نمی گویند؟! گفتم: از معاویه میترسند. در این هنگام ابن عباس از خیمه اش خارج شد و بلند بلند ذکر تلبیه را گفت و ادامه داد: لبیک، اللهم لبیک، هر چند بر خلاف میل معاویه باشد،خدایا! آ نها را لعنت کن که به خاطر بغض و دشمنی با علی ، سنت رسول الله را ترک میکنند.

6. بدعت موروثی کردن خلافت؛ یکی از اصلی ترین بدعتهای معاویه، آن است که بر خلاف رضایت بزرگان دین و به رغم نارضایتی مهاجرین و انصارو با وجود انکار باقیمانده صحابه، با زور شمشیر و تهدید، برای پسرش یزید بیعت گرفت. علامه امینی در این باره می گوید: چون معاویه از همان آغاز که قصد داشت بیعت یزید را مطرح کند، م یدانست مادامی که امام حسن ، در
قید حیات باشد، صالحان امّت هرگز زیر بار این بیعت ننگین نخواهند رفت، لذا زمینه سازی کرد تا راهی را برای کشتن آن امام همام بیابد و آن عهد و پیمانی که با او بسته بود را پایمال کند.

نوشته شده در سه شنبه 30 مهر 1392 ساعت 07:42 ب.ظ توسط آیــﮧ ❀◕ ‿ ◕❀ نظرات |


Design By : Pichak