تبلیغات
✿◕ ‿ ◕✿ آیــــﮧ - قرآن و طلبگی

✿◕ ‿ ◕✿ آیــــﮧ

دوستی با قرآن

ملا عباس استاد زبردستی بود. در این فن کسی را بالاتر از خود نمی دانست . دیگران هم همین نظر را داشتند . سید علی تمام قواعد تجوید را از او فرا گرفت. همو جزوه تجوید سید محمد عرب را نیز برا ی گروه اندکی از علاقه مندان تدریس کرد که سید علی هم در شمار آنان بود.

از کتاب های درسی مورد علاقه سید علی ، تعلیمات دینی بود؛ بخش هایی از آن را از بر بود. دوست داشت بیان واعظ شهیر، محمد تقی فلسفی را تقلید کند. علی آقا همراه مادر برای شنیدن سخنرانی های آقای فلسفی از رادیو به خانه همسایه می رفتند .

کتاب تعلیمات دینی را باز می کرد و با گویش آقای فلسفی از روی آن می خواند؛ با همان لحن. والدین و آموزگار تشویقش می کردند.

آموزش مقدمات

سید علی آموزش درس های طلبگی را از کلاس پنجم دبستان در مدرسه دار التعلیم دیانتی آغاز کرد. یکی از آموزگاران مدرسه ، آقای احمدی ، که خود روحانی بود، پیشنهاد کرد کتاب جامع المقدمات را به چند دانش آموز آموزش دهد. علی آقا و تنی چند از شاگردان پذیرفتند درس آمکوز آقای احمدی باشند.

علی آقا جامع المقدمات را نزد مادرش آغاز کرده بود : اول العلم معرفة الجبار. امثله و بخشی از شرح آن را زا او فرا گرفته بود. صرف میر را هم از پدر آموخته بود. آموزش عوامل فی النحو را با روحانی مدرسه شروع کرد." از آن مدرسه که بیرون آمدم ... تقریبا جامع المقدمات راتمام کرده بودم." او بخشی از کتاب انموذج را از آقای حسین عبایی فرا گرفت.

...

ورود به دنیای طلبگی

در پایان دوره دبستان ، آینده سید علی و راه پیش رو ، همانا ورود به دنیای طلبگی ، کسوت روحانیت ، آموزش در حوزه های علمیه بود." چه زمانی به فکر آینده افتادم؟ هیچ یادم نیست ،]اما[ این که در آینده زندگی خودم بنا بود چه شغلی را انتخاب کنم ، از اول برای خود ن و برای خانواده من معلوم بود. همه می دانستند که من بناست طلبه و روحانی شوم. این چیزی بود که پدرم می خواست و مادرم به شدت دوست می داشت. خود من هم علاقه مند بودم."

وی در پایان دوره دبستان تدریس می کرد؛ انموذج و صمدیه می خواند، شرح امثله و صرف میر درس می داد. شاگردان او دو روضه خوان مشهدی بودند. رفته بودند پیش حاج سید جواد خامنه ای و خواسته بودند شرح امثله و صرف میر به آنان درس دهد. پدر هم آنان را حواله داده بود به پسر 13 ساله اش ، سید علی." گفته بود لازم نیست مرا معطل کنید برای این کار؛ فلانی هم کافی است."

تا مدت ها به این دو مرد روضه خوان درس می داد. محل تدریس او مسجدشاه بود. تفاوت ن و جثه به اندازه ای بود که سید علی را در هاله ای از خجالت نگه دارد، اما او کارش را ادامه داد.


نوشته شده در یکشنبه 10 شهریور 1392 ساعت 08:25 ب.ظ توسط آیــﮧ ❀◕ ‿ ◕❀ نظرات |


Design By : Pichak