تبلیغات
✿◕ ‿ ◕✿ آیــــﮧ - مادر ؛ بانو خدیجه میردامادی(1)

✿◕ ‿ ◕✿ آیــــﮧ

مادر ؛ بانو خدیجه میردامادی

بانو خدیجه میرامادی ، تنها فرزند آیت الله سید هاشم نجف آبادی میردامادی از همسر نخست بود. وی در 16 ثور(اردیبهشت) 1293 در نجف اشرف به دنیا آمد. مادر خدیجه ، بی بی سکینه زود از دنیارفت و این کودک در آستان فقدان محبت مادر، از چشمه مهر مادربزرگ خود ، بی بی ، مادر حاج سید هاشم ، سیراب شد. مؤانست بی پایان این دو مانع از توجه حاج هاشم به تنها دختر خود نبود. وی خدیجه را بسیار گرامی می داشت؛ و این توجهات موجب شد که شرایط تربیتی خدیجه جایگاه ویژه ای بیابد.به احتمال زیاد، خدیجه خانم در پانزده سال نخست زندگانی از محضر علمی پدر بهره برده و غیر از سواد معمول، با برخی متون نیز آشنایی یافت.

وی همراه پدر به ایران مهاجرت کرد و در 20 سالگی ، به عقد سید جواد خامنه ای در آمد.او که زبان عربی و فارسی را به موازات هم آموخته بود، رفته رفته بازبان ترکی نیز آشنا شد. اندوخته علمی بانو خدیجه با مطالعات در تفاسیر قرآن و کتب تاریخی چون روضة الصفا ، به جایی رسید که زندگی انبیاء، امامان معصوم و شخصیت های قرآنی را در قالب داستان ها و روایت های شنیدنی برای فرزندانش باز می گفت. فرزندان بانوخدیجه آموزش های مذهبی خود را در دوران کودکی و نوجوانی ، مدیون مادرشان می دانند." اولین بار من داستان پیامبران را  مثل داستان موسی ، عیسی، ابراهیم، یعقوب، ایوب و داستان های گوناگون را از مادرم شنیدم که در ذهن من هنوز همه معلومات من از پیامبران ، همان هایی است که مادرم گفته است."

بانو خدیجه با دعا و مستحبات مأنوس بود؛از اعمالی چون ام داود، ادعیه ای مانند عرفه و نمازهایی  چون جعفرطیار غفلت نمی ورزید. او فرزندان خود را در این مؤانست شریک می کرد. در حیاط خانه فرش می انداخت و دعاها و اعمال روز عرفه را همراه فرزندانش به جا می آورد . در سایه ای " می نشستیم و ساعت های متمادی اعمال روز عرفه را انجام می دادیم ، هم دعا داشت ، هم ذکرو هم نماز. مادرم می خواند، من و بعضی از برادرها و خواهرها هم  بودند ، می خواندیم."

وی قرآن را با صدایی خوش تلاوت می کرد، به ویژه در دوران جوانی ، گوش فرزندانش از این نوا حظ می برد."من اولین نغمه های خوش قرآن را از حنجره مادرم شنیدم.آن وق ها که ما بچه بودیم ، ایشان جوان بودند و صدای خیلی خوبی داشتند... دور او جمع می شدیم و می نشستیم و ایشان قرآن را با صوتی خیلی شیرین و دلپذیر برای ما می خواند و آیاتی از آن را ترجمه می کرد."

وقتی قرآن می خواند لهجه ای از گویش اهالی نجف داشت.
نوشته شده در یکشنبه 13 مرداد 1392 ساعت 12:26 ب.ظ توسط آیــﮧ ❀◕ ‿ ◕❀ نظرات |


Design By : Pichak