تبلیغات
✿◕ ‿ ◕✿ آیــــﮧ - پدر ؛ آیت الله سید جواد (2)

✿◕ ‿ ◕✿ آیــــﮧ

نزدیکان سید جواد در احوال او گفته اند که وی بسیار مطالعه می کرد.موضوع کتاب های مورد علاقه او فقه ، اصول ، تفسیر ، حدیث ، رجال ، سپس کتاب های تاریخی و دیگر موارد بود.مطالعه او معمولا تا اواخر شب ادامه می یافت . با ورود کتاب های سیاسی اجتماعی به خانه توسط پسرانش ، آنها را نیز از نظر می گذراند و برخی را برای خواندن می گزید. اسباب تهیه چای در اتاق او ، روی یک سه فتیله کهنسال آماده بود. کتاب خانه ، محل اقامت همیشگی او بود و معمولا تنها بسر می بردو خواندن سوره های قرآنی و ادعیه مأثوره به نیت خویشان ، پیش از خواب ، ز عادات او بود که ترک نمی شد.

اتاق او در طبقه بالا ، حریم اختصاصی اش بود.هر کسی نمی توانست بدون اجازه وارد آن شود. زمانی که خانه اش وسعت نیافته بود،این اندرونی ،یک بیرونی اجباری هم داشت که تک اتاق طبقه زیرین بود. آن جا محل خور و خواب و استراحت خانواده بود ، اما هراز گاه ، به بیرونی حاج سید جواد تبدیل می شد. همسرش ، بانو خدیجه هم روضه های ماهانه را در اتاق بالایی برگزار می کرد. آقای سید علی خامنه ای یاد می آورد : " هر وقت از مدرسه می آمدیم ، روضه بود یا میهمان بود ، عزای ما بود. باید گوشه ای توی راهرو و پله ها ، جایی ، خودمان را سرگرم می کردیم تا این روضه و میهمانی تمام شود."

آیت الله سید جواد خامنه ای خلق و خوی و سلوک مدرسه ای داشت . این ویژگی ، چه بسا ، از تأثیرات دوران طولانی تحصیل و تنهایی در حجره ها نشأت می گرفت. او پیکری لاغر ، اما سالم داشت . کم غذا می خورد.بسیار قناعت پیشه بود. زیر تشکی که می نشست ، بایگانی نامه ها ، کاغذها و یادداشت هایش بود. نامه ها را روی بخش های سفید و جداشده دیگر نامه ها یا کاغذهایی که برایش می آمد ، می نوشت . کاغذ نامه هایی که برای فرزندانش می نوشت ، گاه پشت سفید کاغذ های سیگار بود. او در زمان پرسویی چشمهایش خطی خوش داشت .

...

آیت الله سید جواد خانه ای یک بار ، در اوایل دهه 30 همراه فرزند بزرگش سید محمد، به حج مشرف گردید. وی از بانو خدیجه میردامادی ،دارای چهار پسر و یک دختر شد ؛ سید محمد، سید علی، بدرالسادات(رباب) ، سیدهادی و سید محمد حسن. دو فرزند پسر او نیز عمری به دنیا نداشتند.سیدرضا ، نخستین فرزند پس از دو سال ره به اخرت گشود و باز سید رضا ، دومین پسر ، پس از چند هفته جهان گذرنده را بدرود گفت. او پس از 93 سال زندگی در 27 شوال 1406/14 تیر 1365 در گذشت و در توحید خانه ( رواق پشت سر مرقد امام رضا"ع") رخ در نقاب خاک کشید.

غیر از یادداشت های فراوانی که از درس های آیت الله محمد حسین نایینی به ایران آورد، بعدها حاشیه ای استدلالی بر شرایع الاسلام نوشت که نیمه کار ماند؛ و نیز حواشی ای بر مکاسب و رسائل دارد که هیچ یک رنگ چاپ ندیده اند ." خود ایشان فکر این نبود که اینهارا مطرح کند."


نوشته شده در پنجشنبه 10 مرداد 1392 ساعت 01:50 ب.ظ توسط آیــﮧ ❀◕ ‿ ◕❀ نظرات |


Design By : Pichak